CHP Hatay’da Lütfü Savaş’ı ilan etmedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Lütfü Savaş’ı, bugünkü aday toplantısında anons etmedi. Toplantıda Savaş’ın adı okunmadan ilçe adayları tanıtıldı

Partide yeni anket doğrultusunda değerlendirme sürüyor. Parti kaynakları son anketin olumsuz geldiğini belirterek Savaş’ın yerine başka bir ismin gösterilmesinin sürpriz olmayacağını kaydediyor.

LÜTFÜ SAVAŞ KRİZİNDE NELER OLMUŞTU?

Mevcut başkan Savaş’ın ismi, parti tarafından ilk duyurulduğu günden beri tartışmalara konu oluyordu. Son olarak 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Hataylılar tarafından yuhalanan Savaş adaylıktan vazgeçmemiş, parti ise yeni isim arayışlarına girmişti. Savaş protestolar sonrası “Hatay üzerinden kirli bir oyun oynanıyor. Protestocuların kim olduğunu biliyoruz. Korkmayacağım, sinmeyeceğim” demişti.

Depremin yıl dönümünden bir gün sonra yaptığı açıklamada Savaş, “Ben dün sayın genel başkanımla konuştum. Duruşu net. ‘Adayımız Lütfü Savaş ve biz seçimi kazanacağız’ diyor. 3 dönemdir kazanma geleneğimizi sürdüreceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın. 10 yıldır CHP’li belediye başkanıyım. Gazi Mustafa Kemal’in ilkelerine aşığım ve onun emanet ettiği şehri mutlu etme gayreti içerisindeyim. CHP adaylığım devam ediyor. Biz seçimi kazanacağız” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’nin AHBAP Derneği Başkanı sanatçı Haluk Levent ve eski Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Aylin Kotil’e de gayriresmi bir teklif götürüldüğü iddia edilmişti. Levent de Kotil de teklifleri reddettiğini, CHP de ‘kurumsal düzeyde’ bir teklif yapılmadığını açıklamıştı.

REKLAM FİLMİNDE YOKTU

CHP’nin yerel seçimdeki birçok büyükşehir belediye başkan adayının yer aldığı reklam filminde Lütfü Savaş’ın yer almaması da dikkat çekmişti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de “Hatay’ı 10 günde bir ölçtürüyoruz. Aklımıza gelen her seçenek ölçtürülüyor. Hatay’da yapılan anketlerde başkanımıza alternatif görürsem onu Lütfü Savaş’a gösteririm ve adayı değiştiririm. Bir alternatif arayışı içindeyiz” demişti.

TİP DE ‘ÇEKİL’ DEMİŞTİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi için eski futbolcu Gökhan Zan’ı aday gösteren Türkiye İşçi Partisi (TİP) de Lütfü Savaş’a çekilme çağrısı yapmıştı. Zan, adaylığının duyurulduğu toplantıda Savaş’a seslenmiş ve “Gelin, çekilin ve Hatay ittifakı etrafına birleşelim. Lütfen bu çağrımızı duyun. Hep birlikte bu kötü gidişe dur diyelim” demişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x