TikTok’u sevmeyenlere müjde; yasaklanması kesinleşti

Temsilciler Meclisi tedbiri çarşamba günü 352’ye 65 oyla, iki partinin de nadir görülen bir desteğiyle onayladı. Tasarı şimdi Senato‘ya gidecek..

Yasanın yasalaşması durumunda, mevzuat ana şirket ByteDance’e TikTok‘u satması için altı aylık bir süre tanıyacak, aksi takdirde ABD uygulama mağazaları ve web barındırma hizmetlerinden yasaklanmayla karşı karşıya kalacak. “Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası”, TikTok‘u yasaklamaya veya satmaya yönelik ilk çaba olmasa da, önceki yasa tasarılarına göre çok daha hızlı bir şekilde daha fazla destek çekmeyi başardı.

Geçtiğimiz hafta şirket, kullanıcılara temsilcilerinden tasarıya karşı çıkmalarını istemelerini isteyen bir anlık bildirim dalgası gönderdi. Kongre çalışanları, ofislerin çoğunun kafası karışık gençlerden gelen aramalarla dolup taştığını bildirdi. Milletvekilleri daha sonra şirketi yasama sürecine “müdahale etmeye” çalışmakla suçladı.

TikTok’u sevmeyenlere müjde; yasaklanması kesinleşti

İfade özgürlüğü ve dijital haklar grupları da tasarıya karşı çıkıyor; birçoğu, kapsamlı gizlilik yasalarının, öncelikle tek bir uygulamayı hedefleyen bir önlemden ziyade Amerikalıların kullanıcı verilerini korumada daha etkili olacağını belirtiyor. Bir zamanlar ByteDance’i TikTok‘u satmaya zorlamaya çalışan eski Başkan Donald Trump da tasarının Meta’yı güçlendireceğini iddia ederek karşı olduğunu söyledi.

Tasarı Senato’dan geçmeye yetecek kadar oy toplarsa Başkan Joe Biden tasarıyı imzalayıp yasalaştıracağını söylemişti. Yönetimi daha önce ByteDance‘e TikTok‘u satması için baskı yapmıştı. Yetkililer, uygulamanın Çinli bir şirket olan ByteDance ile olan bağları nedeniyle ulusal güvenlik riski oluşturduğunu savunuyor. TikTok ise bu iddiaları defalarca yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x