Özgür Özel’den iktidara eleştiri: “Madenler alarm veriyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Özel’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Bugün Cumhuriyet tarihimizin en büyük acılarından, tarihi günlerden bir tanesinin yıldönümü. İdlib saldırısının 4’üncü yılındayız. Suriye’de konvoyumuza savaş uçakları tarafından ateş açılmıştı. Rakamlar kademe kademe yükseldi ve 34 askerimiz İdlib’de şehit edildi. İdlib’de şehit olan askerlerimizin acılı ailelerine bir kez daha sabır diliyorum. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Günü geldiğinde hem askerlerimizi şehit edenlerden hem de bu rezalete sessiz kalanlardan hesap sormanın da sözünü veriyorum.

“MADENLER ALARM VERMEYE DEVAM EDİYOR”

“Erzincan İliç’te 9 emekçimiz toprak altındayken dün de 4 madencimiz daha toprak altında kaldı. Yüreğimiz ağzımızda takip ettik. Şükür ki can kaybı olmadan sonlandı. Madenler alarm vermeye devam ediyor.

13 Mayıs’ta 301 madencimizi Soma’da kaybettiğimizde herkes “Soma’yı unutursak kalbimiz kurusun” diyordu. O günün başbakanı, bugünün cumhurbaşkanı 10 maddeli bir tahhütname söyledi madencilere… Altında görüştüğü madencilerin imzası var. O tahhüde göre madenler güvenli hale gelmeden, madenciler yeniden çalıştırılmayacaktı. O günden bugüne madenlerle ilgili bir arpa boyu yol alınmadığı gibi hala madenlerde işçilerimiz ölüme inip çıkmaya devam ediyorlar.

2023 Mayıs seçimlerinden bugüne Meclis Genel Kurulu’na 44 tane kanun teklifi geldi ve yasalaştı. İçinde madencilerin iş sağlığı ile ilgili tek bir madde bile yok. Bu konuda işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin yeni bir çalışma daha yapıyor arkadaşlarımız… Madenler bir kez daha Türkiye’nin dört bir yanından gelen üzücü haberlerle sinyal veriyor.

“‘FİLİSTİN’DEKİ MEZALİMİ BİTİRELİM’ DEDİM”

Hafta sonu Sosyalist Entarnasyonal Toplantısı için Madrid’deydim. 140 tane üyenin temsilcilerinin karşısına geçtim. Hamas’ın yaptığı terörist saldırılardan sonra İsrail’in verdiği orantısız cevap, Filistin’de çocukları, kadınları öldürmektedir. Buna sessiz kalamayız dedim. Ukrayna’daki çocuklar da bizim Filistin’deki çocuklar da bizim. Gelin dünyadaki barışı savunan sol, sosyalist partiler olarak gelin Filistin’deki mezalimi bitirelim dedim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x