Enflasyon rakamları açıklandı: Asgari ücrete yüzde 50 zam gelir mi?

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret görüşmelerinde. Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Peki asgari ücrete yapılacak olan zam yüzde 50’yi aşar mı? İşte detaylar…

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık bazda yaklaşık yüzde 62 oranında enflasyon gerçekleşti. 65-70 aralığında bir rakamla yıl sonu enflasyonu gerçekleşecektir. Bu, ikinci altı aylık dönem için yüzde 41-42 oranında bir enflasyon farkı anlamına geliyor.

İLK TOPLANTIDAN RAKAM ÇIKAR MI?

Bu bir pazarlık masasıdır. Dolayısıyla rakamlar masaya yatırılacaktır. 15 kişiden oluşan bir komisyon söz konusu. 5 işveren, 5 işçi, 5 de hükümet temsilcisinin yer aldığı bir masa. Bu masada işveren tarafının 16 bin TL net asgari ücret teklifi ile masaya oturacağını, işçi tarafının ise 20 bin TL net asgari ücret beklentisi ile masaya oturacağı kanaatindeyiz. Burada enflasyon oranının belirleyici olacağını düşünüyoruz.

AÇIKLANAN SON ENFLASYON RAKAMINA GÖRE ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİ NE?

Yüzde 41-42’lik enflasyon farkına 7-8 puanlık refah payı eklenmesi ile birlikte yüzde 50 oranında zam gerçekleşeceğini, 17 bin 100 TL civarında bir asgari ücretin belirleneceğini düşünüyoruz. İlk toplantıda belirlenmez ama 2. ya da 3. toplantıda bu rakam kesinleşmiş olur. Enflasyon artı refah payı ile birlikte yüzde 50 oranında artış bekliyoruz.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ASGARİ ÜCRETE TEK ZAM MÜMKÜN MÜ, EĞER TEK ZAM OLURSA DAHA YÜKSEK BİR MAAŞ BEKLEMELİ MİYİZ?

Evet asgari ücrete tek zam mümkün. 2 yıl önce biz sene başında belirlenen asgari ücret gerçeği ile yaşıyorduk. Son iki senede enflasyonun öngörülememesi ve yüksek seyretmesinden dolayı ara dönemde zam ile karşılaştık. OVP’de de açıklandığı üzere artık öngörülebilirlik ve enflasyonu belli oranda dizginleme üzerine bir plan mevcut. Burada hükümetin 2024 hedefleri yüzde 34 oranında enflasyondur. Yüzde 34 oranında yıl sonu enflasyon tahmini göz önünde bulundurulduğunda senede tek asgari ücret belirlemek adil olmayacaktır. Çalışan kesimin üzerindeki yük artacaktır. Dolayısıyla yılbaşında aldıkları ücret, hükümetin hedefleri gerçekleşse dahi eriyerek yıl sonuna doğru azalacaktır.

Ülkemizde tek haneli enflasyonlu günlere dönmeden alınacak bu kararın hatalı olacağını değerlendiriyoruz. İşveren tarafından bakıldığında 2024 yılı bütçeleri hazırlandığı göz önünde bulundurulduğunda işverenler de önünü net bir şekilde görmek istiyor. En önemli maliyet kalemi olan işçilik giderlerinde net rakamlar belirlemek istiyorlar. Peki ‘Tek zam olursa asgari ücret daha yüksek belirlenebilir mi?’ hayır, hükümet refah payı ile birlikte 17 bin 100 TL teklifini sunar. Bu teklif işveren tarafından kabul görecektir. İşçi tarafı anlaşmayı imzalamasa dahi çoğunluk sağlandığı için asgari ücret belirlenebilir.

‘YÜZDE 50’DEN DAHA FAZLA BİR ÜCRET BEKLEMİYORUZ’

Eğer enflasyon çok yüksek seyrederse 7’nci ayda tekrar bir zam gündeme gelecektir. Fakat tek zam olursa daha yüksek bir asgari ücret beklemeli miyiz?’ bence beklememeliyiz. Belirlenecek olan 17 bin 100 TL’lik asgari ücret 2024 yılı 1 yıl boyunca geçerli olacak asgari ücrettir.

Biz yüzde 50’den daha fazla bir asgari ücret belirleneceğini düşünmüyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x