Bisikletli Güzelgün’ün ölümüne neden olan Temel Ünlü’ye 20 yıl hapis

İstanbul Kadıköy’de bisikletli Doğanay Güzelgün’e çarparak ölümüne neden olan ehliyetsiz sürücü Temel Ünlü ‘olası kastla ölüme neden olma’ suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Temel Ünlü (24) cezaevinden getirildi. Duruşmada Doğanay Güzelgün’ün yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu.

‘EHLİYETİM OLMADIĞI İÇİN POLİS ÇEVİRMELERİNE GİRMEDİM’

Duruşmada savunma yapan sanık Temel Ünlü, “Ben üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Olay günü kız arkadaşım ile biraz alkol aldık. Kaza anında bende alkolün etkisi yoktu. Ben, ehliyetim olmadığı için polis çevirmelerine girmedim. Orta şeritte hareket ederken kazadan biraz geride birçok bisikletlinin sağ şeritte olduğunu gördüm. Sol şeride geçip yoluma devam ettim. Sonraki virajı geçince ölen ağabeyi gördüm. Fren yaptım ve direksiyonu kırdım. Ancak kazaya engel olamadım. Ben olaydan sonra kaçtım. Çünkü can güvenliğimden korktum. Bu olay haberlere yansımıştı ve sanki cinayetmiş gibi anlatılıyordu. İçinde bulunduğum durumdan memnun değilim. Keşke o gün dışarı Allah belamı verseydi de dışarı çıkmasaydım. Ben suçsuzum, beraatımı istiyorum” dedi.

İNDİRİM UYGULANMADI

DHA’nın haberine göre bir önceki duruşmada mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı, sanık Temel Ünlü’nün ‘Olası kastla ölümü neden olma’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Temel Ünlü’nün ‘Olası kastla ölümü neden olma’ suçundan 20 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti sanığın olaydan sonra kaçtığı ve yaklaşık 2 ay boyunca teslim olmadığı, olaydan sonra tanık Mehmet Can Çoban’ı kaza yerine kazayı üstlenmesi için gönderdiği, ayrıca sanığın ikinci kez tekerrüre esas sabıka kaydı bulunduğu dikkate alındığında uslanmaz bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek indirim uygulamadı.

Ne olmuştu?

Bostancı sahilyolunda, 18 Temmuz Salı günü saat 05.30 sıralarında meydana gelen kazada, polis kontrolünden kaçtığı iddia edilen Temel Ünlü’nün kullandığı otomobilin çarpması sonucu bisiklet süren 51 yaşındaki Doğanay Güzelgün hayatını kaybetti. Kazanın ardından otomobilde bulunan Ceren K. ile, otomobilin sürücüsü olduğunu söyleyerek teslim olan Mehmet Can Ç. gözaltına alınmıştı. Kazada 1 kişinin hayatını kaybettiğini öğrenen Mehmet Can Ç. ifadesinde otomobili Temel Ünlü’nün kullandığını söylemesi üzerine çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Güzelgün’ün ölümüne neden olan Temel Ünlü, kazanın üzerinden geçen 71 günün ardından Anadolu Adliyesi’ne giderek teslim olmuştu. 17 suç kaydı olduğu öğrenilen Ünlü, savcılık ifadesinin ardından sevk edildi. Ünlü, Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘Taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderilmişti. 8 Aralık’ta Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Temel Ünlü hakkında mahkeme, ‘Bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan dava açıldığını ancak sanığa yüklenen suçun ‘Olası kastla öldürme’ suçunu oluşturabileceğini belirterek görevsizlik kararı verip, dosyası Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x