ABD ve İsrail’den açıklama: Top Hamas’ta

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ateşkesin uzatılmasının Hamas’ın daha fazla rehineyi serbest bırakıp bırakmayacağına bağlı olduğunu söyledi. CNN televizyonuna konuşan Sullivan, Hamas’ın rehineleri serbest bırakmaya devam ettiği sürece dört günün bitiminden sonra da İsrail’in savaşı durdurmaya devam edeceğini kabul ettiğini hatırlattı.

“Top gerçekten Hamas’ın sahasında” diye konuşan Ulusal Güvenlik Danışmanı, “Hamas rehineleri serbest bırakmamayı seçerse bu ateşkesin sona ermesi İsrail’in değil kendi sorumluluğundadır. Çünkü rehineleri tamamen savaş yasalarına, insani ve ahlak sınırlarına aykırı ve gayrimeşru bir biçimde elinde tutuyor” dedi.

Cuma günü başlayan geçici ateşkes ile birlikte Hamas, son olarak Pazar günü aralarında bir Amerika vatandaşının da bulunduğu 17 rehineyi serbest bıraktı. Cuma günü 24, Cumartesi günü de 17 rehine serbest bırakılmıştı. Rehineler karşılığında İsrail, Batı Şeria’daki hapishanelerde tutulan yaklaşık 150 Filistinli kadın ve gençlerden oluşan mahkumu serbest bırakmayı kabul etmişti. Pazar günü 39 Filistinli tutuklu serbest İsrail tarafından serbest bırakıldı.

İsrail’in Amerika Büyükelçisi Michael Herzog da Pazar günü Amerikalı yetkililere benzer bir açıklamada CNN televizyonuna Hamas’ın rehineleri serbest bırakmaya devam etmesi halinde ateşkesin günlük olarak uzatılabileceğini söyledi.

HAMAS’IN SERBEST BIRAKTIĞI REHİNELER ARASINDA DÖRT YAŞINDAKİ ABD VATANDAŞI ÇOCUK DA VAR

Amerika Başkanı Joe Biden, Hamas’ın Pazar günü serbest bıraktığı 17 rehine arasında Amerika ve İsrail çifte vatandaşı 4 yaşındaki Abigail Edan’ın da bulunduğunu doğruladı.

Biden, annesinin 4 yaşındaki kızın gözlerinin önünde öldürüldüğünü söyledi ve “Tanrıya şükür evde, keşke orada olup onu kucağıma alabilseydim” dedi. Beyaz Saray’dan daha sonra yapılan açıklamada Bideen’ın 4 yaşındaki kızın İsrail’deki aile üyeleri ile telefonda görüştüğü belirtildi.

Biden, Pazar günü İsrail Başbanı Netanyahu ile de telefonda görüştü. Katar Mısır ve İsrail liderleri ile daha fazla rehinenin serbest bırakılması için temas halinde bulunduklarını da kaydeden ABD Başkanı, çatışmalara verilen insani aranın Gazze’nin ihtiyaç duyduğu ilaç gıda su ve yakıtın ulaştırılması için bir fırsat olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x